Automatyczne przedłużenie OC – fakty o których trzeba pamiętać

Expander kredyt hipoteczny

Klauzula tzw. prolongacyjna przy ubezpieczeniu obowiązkowym OC pojazdów mechanicznych powoduje, że jeśli nie zostanie wypowiedziana umowa obowiązująca przynajmniej 1 dzień przed upływem jej terminu, zostaje ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Celem klauzuli było ograniczenie liczby pojazdów bez ważnej polisy, których wciąż jest w Polsce zbyt dużo. Niestety w kilku przypadkach przedłużenie nie nastąpi. Są także sytuacje, w których zwyczajnie chcemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Co trzeba zrobić i kiedy, by postępować zgodnie z przepisami prawa?

Dla użytkowników pojazdów mechanicznych zadowolonych z obecnego ubezpieczenia, nie ma problemu z automatycznym przedłużeniem OC na kolejny rok. Wystarczy opłacić składkę i już. Niestety czasami i tu mogą pojawić się problemy związane z brakiem płatności za okresy poprzednie – jeśli zalegamy z płatnościami OC polisa się nie przedłuży, chyba że uregulujemy całość zadłużenia. Podobnie, gdy kupimy auto i „przejmiemy” polisę od poprzedniego jego właściciela. Warto tym pamiętać, bo jazda bez ważnego ubezpieczenia kosztuje – nie tylko zapłacimy w przypadku kontroli mandat, ale i dostaniemy wezwanie do zapłaty (a kwoty kar są obecnie spore – dla aut osobowych może to być kara do 3700 zł, a ciężarowych nawet 5500 zł).

Jeśli chcemy zmienić firmę ubezpieczeniową, a bywa tak często, należy skutecznie wypowiedzieć obowiązującą umowę. Można to zrobić na wiele sposobów, przeważnie jednak na piśmie, ale nie później niż dzień przed upływem terminu ubezpieczenia. Formalności dopełnione po tym terminie niestety skutkują wydłużeniem obecnego OC na następne 12 miesięcy. Stąd najkorzystniej złożyć wypowiedzenie osobiście, albo wysłać listem poleconym odpowiednio wcześniej, nie czekając na ostatnią chwilę, by mieć pewność, że ubezpieczyciel dostanie naszą wolę na czas. Należy mieć to na uwadze, bo zdarza się, że nie wypowiadając ubezpieczenia zawieramy kolejną polisę w innej firmie. Wtedy OC jest podwójne i nie ma podstaw do zwolnienia z opłat u żadnego z ubezpieczycieli, chyba, że wykorzystamy jedyną opcje wypowiedzenia umowy (nawet przedłużonej automatycznie) u jednego z ubezpieczycieli. W takiej tylko sytuacji ustawodawca umożliwił taki ruch.

Jeśli mamy zamiar zmienić coś w ubezpieczeniu, bo znajdziemy korzystniejszy pakiet ubezpieczeń w innej firmie pamiętajmy o wypowiedzeniu. Podobnie w sytuacji, gdy całkowicie odpowiada nam dotychczasowa współpraca z ubezpieczycielem – podpytajmy i sprawdźmy czy polisa automatycznie zostanie przedłużona i czy nie trzeba dopełnić jakichkolwiek formalności – to nie kosztuje, a zabezpieczy nas przed ewentualnymi problemami w przyszłości.

Najpopularniejsze ogłoszenia:
Bankowe kredyty bez zaświadczeń
Pośrednictwo kredytów hipotecznych
Doradztwo kredytowe dla firm
Bezpłatne doradztwo finansowe

Expander kredyt hipoteczny