Kredyt na wykup mieszkania spółdzielczego – niezbędne dokumenty

Expander kredyt hipoteczny

Zwiększa się liczba osób, które decydują się na wykup mieszkania spółdzielczego. Sama procedura jest dość skomplikowana, zwłaszcza że konieczne jest zgromadzenie nie tylko określonej kwoty pieniędzy, ale i masy dokumentów. Formalności stają się jeszcze bardziej złożone, gdy środki na ten cel chcemy pozyskać z banku.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o kredyt na wykup mieszkania są niemal identyczne do tych, jakie wymagane są przez banki do wykupu nieruchomości i modernizacji, czy remontu. Dla członków spółdzielni chcących przekształcić lokatorskie prawo do lokalu w prawo własnościowe niezbędne będą głównie: odpis nie starszy niż 3 miesięczny z księgi wieczystej budynku, w którym lokal się mieści, przydział konkretnego lokalu, zaświadczenie ze spółdzielni z wyliczoną kwotą do wykupu oraz o braku zadłużenia lokalu, a także oświadczenie sprzedawcy na formularzu bankowym.

KREDYTY HIPOTECZNE 2022

Przy jednoczesnym wnioskowaniu o kredyt na wykup i o prace remontowo-modernizacyjne dodatkowo trzeba będzie przedłożyć zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia określonych prac i zgłoszenie tego do właściwego organu (zwykle spółdzielni mieszkaniowej). Wyłączone są naprawy konserwacyjne bieżące. Wnioskujący będzie tez musiał wykonać plan prac, jakie ma zamiar przeprowadzić w danym lokalu po uzyskaniu kredytu, z terminem ich realizacji i zestawieniem kosztów. Takie wyliczenia banki przyjmują na opracowanych przez konkretne instytucje formularzach wewnętrznych, choć i inne są często respektowane (zobacz oferty mieszkań na sprzedaż w dzielnicy Tysiąclecie Częstochowa).

Bank dodatkowo ma prawo sprawdzenia, czy środki na remont zostały wykorzystane zgodnie z założeniami w dowolnym czasie. Oczywiście oprócz uregulowania należności za dane mieszkanie konieczne będzie poniesienie (z własnej kieszeni) dodatkowych opłat związanych z przekształceniem prawa własności, opłat notarialnych i innych wynikających z procedur. Po tym jednak właściciel lokalu będzie mógł nim dysponować w dogodny dla siebie sposób, oczywiście nadal przestrzegając regulaminu spółdzielni. Mieszkanie stanie się jego własnością, więc będzie podlegało i dziedziczeniu w przypadku śmierci głównego najemcy, czy możliwe będzie jego sprzedanie bez zgody spółdzielni. Zatem warto.

Najpopularniejsze ogłoszenia:
Bankowe kredyty bez zaświadczeń
Pośrednictwo kredytów hipotecznych
Doradztwo kredytowe dla firm
Bezpłatne doradztwo finansowe

Expander kredyt hipoteczny