Kredyt na wykup mieszkania spółdzielczego – niezbędne dokumenty

Zwiększa się liczba osób, które decydują się na wykup mieszkania spółdzielczego. Sama procedura jest dość skomplikowana, zwłaszcza że konieczne jest zgromadzenie nie tylko określonej kwoty pieniędzy, ale i masy dokumentów. Formalności stają się jeszcze bardziej złożone, gdy środki na ten cel chcemy pozyskać z banku.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o kredyt na wykup mieszkania są niemal identyczne do tych, jakie wymagane są przez banki do wykupu nieruchomości i modernizacji, czy remontu. Dla członków spółdzielni chcących przekształcić lokatorskie prawo do lokalu w prawo własnościowe niezbędne będą głównie: odpis nie starszy niż 3 miesięczny z księgi wieczystej budynku, w którym lokal się mieści, przydział konkretnego lokalu, zaświadczenie ze spółdzielni z wyliczoną kwotą do wykupu oraz o braku zadłużenia lokalu, a także oświadczenie sprzedawcy na formularzu bankowym.

KREDYTY HIPOTECZNE STYCZEŃ 2018

Przy jednoczesnym wnioskowaniu o kredyt na wykup i o prace remontowo-modernizacyjne dodatkowo trzeba będzie przedłożyć zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia określonych prac i zgłoszenie tego do właściwego organu (zwykle spółdzielni mieszkaniowej). Wyłączone są naprawy konserwacyjne bieżące. Wnioskujący będzie tez musiał wykonać plan prac, jakie ma zamiar przeprowadzić w danym lokalu po uzyskaniu kredytu, z terminem ich realizacji i zestawieniem kosztów. Takie wyliczenia banki przyjmują na opracowanych przez konkretne instytucje formularzach wewnętrznych, choć i inne są często respektowane.

Bank dodatkowo ma prawo sprawdzenia, czy środki na remont zostały wykorzystane zgodnie z założeniami w dowolnym czasie. Oczywiście oprócz uregulowania należności za dane mieszkanie konieczne będzie poniesienie (z własnej kieszeni) dodatkowych opłat związanych z przekształceniem prawa własności, opłat notarialnych i innych wynikających z procedur. Po tym jednak właściciel lokalu będzie mógł nim dysponować w dogodny dla siebie sposób, oczywiście nadal przestrzegając regulaminu spółdzielni. Mieszkanie stanie się jego własnością, więc będzie podlegało i dziedziczeniu w przypadku śmierci głównego najemcy, czy możliwe będzie jego sprzedanie bez zgody spółdzielni. Zatem warto.

Najpopularniejsze ogłoszenia:
Bankowe kredyty bez zaświadczeń
Pośrednictwo kredytów hipotecznych
Doradztwo kredytowe dla firm
Bezpłatne doradztwo finansowe

NAJNOWSZA PROMOCJA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH 2018ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY
+