Kredyt samochodowy czy leasing?

Expander kredyt hipoteczny

Wiele prywatnych przedsiębiorstw w przypadku konieczności doposażenia swoich zasobów firmowych o nowy pojazd samochodowy, nie posiadając na ten cel odpowiednich środków własnych staje przed podjęciem poważnej decyzji na sfinalizowanie transakcji czy zaciągnąć w dowolnie wybranej placówce bankowej specjalny kredyt samochodowy, czy zdecydować się na leasing operacyjny wybranego pojazdu.

Oba rozwiązania gwarantują możliwość rozliczenia tego rodzaju transakcji w kosztach, a sam wybór powinien przede wszystkim być uzależniony od bieżących możliwości i aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

W przypadku kupna firmowego pojazdu, dzięki zaciągniętemu w banku kredytu samochodowego, w kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić zapłacone w terminie odsetki od spłacanego zobowiązania finansowego, wszelkiego rodzaju prowizje i opłaty wymagane przez placówkę bankową przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego, koszt związany z eksploatacją nowo nabytego pojazdu, a nawet w formie odpisu amortyzacyjnego koszt samego zakupu kredytowanego auta. Dodatkowym bonusem dla przedsiębiorstwa korzystającego z kredytu samochodowego jest możliwość rozliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabywanego pojazdu. Jednak tu obowiązujące przepisy prawa podatkowego przewidują odliczenie w wysokości sześćdziesięciu procent przy ograniczeniu do kwoty sześciu tysięcy.

KREDYTY HIPOTECZNE 2022

W przypadku wzięcia samochodu w leasing operacyjny, katalog odpisów kosztów jest nieco uboższy. Przede wszystkim przedsiębiorstwo nie może zaliczyć do kosztów amortyzacji pojazdu ponieważ nie stanowi on majątku firmy. Jednak dla wielu przedsiębiorstw bardzo atrakcyjnym bonusem może okazać się możliwość rozliczenia z każdej raty leasingowej sześćdziesięciu procent podatku VAT przy ograniczeniu do sześciu tysięcy a następnie rozliczenia w kosztach kwoty netto raty zwiększonej o nieodliczoną wartość podatku VAT. Ponadto według obowiązujących przepisów prawa podatkowego sam leasing operacyjny, a następnie wykupienie pojazdu po jego okresie stanowią dwie odrębne transakcje. W związku z tym przedsiębiorstwo ma możliwość dwukrotnego odliczenia podatku VAT.

Najpopularniejsze ogłoszenia:
Bankowe kredyty bez zaświadczeń
Pośrednictwo kredytów hipotecznych
Doradztwo kredytowe dla firm
Bezpłatne doradztwo finansowe

Expander kredyt hipoteczny