Zakup mieszkania w kamienicy – czy to na pewno opłacalna inwestycja?

Expander kredyt hipoteczny

Zakup nieruchomości to bardzo poważna decyzja, która może okazać się doskonałą inwestycją, albo wręcz przeciwnie – totalną porażką. Chociaż mieszkanie w kamienicy wydaje się dobrym rozwiązaniem – takie lokale zazwyczaj znajdują się w centrum miasta, mają wartość historyczną, to jest kilka rzeczy, o których nie każdy zdaje sobie sprawę. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy zakup mieszkania w kamienicy to opłacalna inwestycja, ponieważ wpływa na to dużo czynników, niemniej jednak do takiego zakupu warto dobrze się przygotować. Poniżej zostały przedstawione zalety oraz wady mieszkań usytuowanych w kamienicach.

Zalety mieszkań w kamienicach

Pierwszą rzeczą, która jest niekwestionowaną zaletą mieszkań w kamienicach jest ich wielkość. Wysokość takich nieruchomości sięga nawet do 3 metrów, co daje duże możliwości aranżacyjne. Posiadając takie mieszkanie można na przykład wybudować antresolę, która jest bardzo praktyczna; pomieszczenia zazwyczaj są przestronniejsze, niż w blokach, posiadają też większe okna, bardzo często zaopatrzone są w spiżarnie i różnego rodzaju schowki. Poza tym w przeciwieństwie do mieszkań w blokach, kamienice są dobrze izolowane od hałasów, gdyż zostały wykonane z grubej cegły. To z kolei pomaga utrzymać chłodną temperaturę latem, niestety koszty utrzymania lokalu zimą będą wyższe, ze względu na to, że trzeba intensywnej dogrzewać mieszkanie (sprawdź kamienice na sprzedaż w Częstochowie na mieszkania.czest.pl).

Wady kamienic

Decydując się na zakup mieszkania w kamienicy, należy liczyć się z wysokimi kosztami remontu. Ponieważ są to budynki mieszkalne w sędziwym wieku, niekiedy konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej, wodociągowej czy grzewczej, co generuje bardzo duże koszty. Oprócz tego, należy oczywiście odświeżyć i wyposażyć lokal. Niektóre mieszkania w kamienicach dodatkowo wymagają odgrzybiania, powstawanie pleśni i różnego rodzaju grzybów jest dość powszechne ze względu na wysoką wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Oczywiście na tym nie koniec – bardzo często pojawia się problem w kwestii własnościowej kamienicy. Wiele z tego typu budynków uznanych jest za zabytki, co może utrudnić prace remontowe, niektóre czynności okażą się niemożliwe do zrealizowania. Kolejna bardzo istotna kwestia, to cena. Jeżeli kamienica jest odrestaurowana jej wartość może być dużo wyższa niż standardowego mieszkania w bloku, niekiedy ceny przekraczają 20 tys. zł/m kwadratowy. Kupując nieruchomość w ścisłym centrum miasta, trzeba liczyć się z tym, że możemy mieć kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego – jeżeli poruszamy się samochodem. Kamienice nie będą dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, gdyż większość z nich nie jest zaopatrzonych w windy, nie ma co liczyć też na ogródki czy place zabaw.

Zakup nieruchomości w kamienicy może okazać się dużym wydatkiem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dobrze oszacować koszty, jakie poniesiemy w ramach remontu. Jeżeli nastawiamy się na wynajem mieszkania lub jego szybką sprzedaż, lepiej będzie kupić standardowe mieszkanie w bloku.

Najpopularniejsze ogłoszenia:
Bankowe kredyty bez zaświadczeń
Pośrednictwo kredytów hipotecznych
Doradztwo kredytowe dla firm
Bezpłatne doradztwo finansowe

Expander kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny PKO BP