Jak wycofać się z umowy kupna mieszkania deweloperskiego bez strat?

Expander kredyt hipoteczny

Większość mieszkań kupowanych w Polsce to mieszkania deweloperskie. Zwłaszcza w większych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest większy. Po podpisaniu umowy z deweloperem, a przed przejęciem mieszkania upływa sporo czasu. Czy w takim razie można wycofać się z transakcji i żądać zwrotu zapłaconej już zaliczki, często nie małej? W określonych przypadkach jest to możliwe.

Ustawa deweloperska podpowiada rozwiązania dla osób zbyt pochopnie podejmujących decyzje i podpisujących umowę z deweloperem.

Konsument może zrezygnować z umowy i żądać zwrotu zaliczki, gdy udowodni, że ma to miejsce z winy dewelopera. Będzie tak wówczas, gdy na przykład prospekt dewelopera nie jest zgodny z umową, albo prospekt taki nie został nam doręczony. Stan faktyczny jest różny od tego, jaki zawarty był w prospekcie, czy znajdziemy niezgodne z prawem zapisy w umowie. Ustawa deweloperska wskazuje, jakie dane powinien zawierać prospekt – jeśli nie ma tam wskazanych informacji również daje nam to prawo do rezygnacji. Najczęściej przyczyną rezygnacji i żądania zwrotu zaliczki jest jednak niedotrzymany przez dewelopera termin przeniesienia na nabywcę własności mieszkania.

Rzecz jasna istnieje też możliwość rezygnacji bez winy dewelopera. Może to nastąpić w formie porozumienia stron, albo cesji na nowego, znalezionego przez nas nabywcę.

Porozumienie stron odbywa się pod warunkiem zatrzymania wpłat dokonanych do określonej chwili. Dotyczy to zadatków, zaliczek czy opłat rezerwacyjnych. Często kwoty te przekraczają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To, w jak wysokie poniesiemy koszty uzależnione jest od uzgodnień i konstrukcji umowy deweloperskiej.

KREDYTY HIPOTECZNE 2022

Cesja polega zwykle na znalezieniu chętnego na dane mieszkanie i wyrażenie przez niego zgody na przejęcie umowy. To dobre rozwiązanie, gdyż od tej osoby możemy wymagać zwrotu poniesionych przez nas kosztów. Ważne, by wszelkie informacje dotyczące spłat itd. zawarte były w umowie cesji. W przypadku, gdy wpłaciliśmy na rzecz dewelopera większe sumy to jedno z bardziej opłacalnych rozwiązań i warto poświęcić czas na poszukiwanie zainteresowanego mieszkaniem klienta.

Decydując się na zakup mieszkania warto dokładnie przemyśleć decyzję, gdyż w przypadku rezygnacji z mieszkania deweloperskiego możemy sporo stracić, na pewno czas ale i pieniądze.

Najpopularniejsze ogłoszenia:
Bankowe kredyty bez zaświadczeń
Pośrednictwo kredytów hipotecznych
Doradztwo kredytowe dla firm
Bezpłatne doradztwo finansowe

Expander kredyt hipoteczny