Konto oszczędnościowe w banku – czy to skuteczny sposób na regularne oszczędzanie pieniędzy?

Co roku wielu Polaków postanawia zacząć oszczędzanie zarobionych pieniędzy. Kierują nimi przy tym niezwykle różnorodne motywacje: chęć zbudowania zapasu gotówki „na czarną godzinę”, zebranie funduszy na określony cel, odłożenie kwoty na okres emerytury, lub zapewnienie lepszej przyszłości swoim dzieciom.

Niemniej jednak, w praktyce trudno wyrobić w sobie nawyk regularnego odkładania pieniędzy, a zebrane kwoty szybko się rozchodzą. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób bankowe konto oszczędnościowe może pomóc w wygodnym zbieraniu gotówki.

Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym można zacząć od zera

Aby wrzucić pieniądze na lokatę, najpierw trzeba je zebrać na koncie, a z tym bywa różnie. Do założenia konta oszczędnościowego wystarczy tylko deklaracja w banku lub przejście prostej procedury przez internet. Na nowe konto oszczędnościowe można wpłacić dowolną sumę, a potem w miarę możliwości dokładać kolejne środki (sprawdź porównanie kont oszczędnościowych).

Zwykle oprocentowanie środków na koncie zaczyna się naliczać od pewniej niewielkiej sumy – najczęściej jest to 500 lub 1000 zł. Jeśli więc uda się zebrać taką kwotę, co miesiąc zaczną pojawiać się odsetki od zgromadzonego kapitału, dodatkowo motywując oszczędzającą osobę do dalszego działania.

Konto oszczędnościowe chroni zebraną gotówkę przed kartą kredytową

Pieniądze na koncie rozliczeniowym rozchodzą się szybko, a przy tym niezauważalnie. Najczęściej przyczynę kłopotów finansowych stanowi karta kredytowa powiązana z głównym kontem klienta banku. Dzięki niej łatwo wydawać gotówkę, a trudno kontrolować wydatki. W dodatku możliwość uzyskania debetu na ROR sprawia, że zamiast zapasu pieniędzy, na koncie rozliczeniowym często pod koniec miesiąca pojawia się zadłużenie.

Ponieważ konto oszczędnościowe nie jest powiązane z kartą płatniczą, zgromadzona na nim kwota okaże się odporna na zakusy klienta. Tych pieniędzy nie wyda się spontanicznie przy okazji zakupów, gdyż najpierw trzeba będzie je świadomie przełożyć z powrotem na swój ROR.

Konto oszczędnościowe zniechęca do wyciągania z niego środków finansowych

Większość banków pozwala na to, aby pieniądze z konta oszczędnościowego można było przelać na ROR za darmo raz w miesiącu. Jeśli jednak klient chce częściej sięgać po swoje oszczędności, będzie musiał ponieść opłatę w wysokości kilku złotych.

Dzięki temu z zebranej gotówki można skorzystać w każdej chwili, czy to w razie niespodziewanych wydatków, czy to po zebraniu określonej kwoty na wymarzony cel. W przeciwieństwie do lokat bankowych, nie traci się wtedy należnego oprocentowania od zebranych środków.

Z drugiej strony, taki system opłat skutecznie zniechęca do nieprzemyślanego sięgania po oszczędności, gdyż opłaty manipulacyjne zjadają znaczną część zysku, gdy zbyt często wyciąga się środki z konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe – potęga procentu składanego

Przy częstym odkładaniu nowych środków na swoje konto, można zaobserwować, jak z czasem na koniec miesiąca do zgromadzonych oszczędności, po naliczeniu oprocentowania, wpada coraz większa kwota pieniędzy. To znacznie pomaga w motywowaniu do dalszego oszczędzania klienta, który widzi, jak jego gotówka ulega pomnożeniu.

Łatwo zauważyć, że przy korzystaniu z karty kredytowej, na koncie ROR zachodzi przeciwne zjawisko: procenty od debetu zjadają gotówkę. Tak zwany odwrotny procent składany sprawia, że często korzystając z instrumentów kredytowych, za zakupy płaci się tak naprawdę więcej, niż przy dokonywaniu ich za gotówkę.

Tak więc, nawet jeśli pieniądze oszczędza się tylko po to, żeby je potem wydać, na dłuższą metę odkładanie wyraźnie się opłaci. Jak można zmobilizować się, żeby regularnie zasilać swoje konto oszczędnościowe i przestawić się z życia na kredyt na funkcjonowanie oparte o oszczędności?

Jak skutecznie odkładać środki finansowe na konto oszczędnościowe?

Banki proponują swoim klientom różne narzędzia i promocje, związane z prowadzeniem konta oszczędnościowego. Można np. zadecydować, że przy każdych zakupach drobna kwota zostanie przekazana na oszczędności. Niektóre banki do każdej zebranej sumy dokładają drobne kwoty, lub przekazują je na wybrany cel charytatywny, aby zachęcić oszczędzających do odkładania.

Warto również na swoim koncie ROR złożyć dyspozycję przelewu, tak aby po otrzymaniu wypłaty, część gotówki automatycznie została przekazana na konto oszczędnościowe. Jeśli uda się zarobić dodatkowe środki, najlepiej od razu przelać ich cześć do oszczędności, zanim się rozejdą.

Z pewnością warto zacząć oszczędzać, zamiast dalej żyć na kredyt. Właściwie zarządzane bankowe konto oszczędnościowe znacznie ułatwi odkładanie pieniędzy i utrudni ich szybkie wydawanie. Po kilku miesiącach skutecznego oszczędzania, u klienta zaczną się wyrabiać cenne nawyki i przemyślane podejście do gospodarowania kapitałem.