Kredyty spłaca ponad połowa Polaków, największy udział w nich mają oczywiście kredyty hipoteczne, jednak zaciągamy również dużo kredytów konsumenckich. Czym jest kredyt konsumencki i na jakich zasadach jest on udzielany?
Kredyt konsumencki jest udzielany wyłącznie konsumentom, czyli osobom prywatnym. Jego kwota nie może przekroczyć 255 550 złotych, nie jest ustalona wysokość minimalna kredytu. Zasady oraz formę udzielania kredytu konsumenckiego regulują przepisy ustawy z 12. maja 2011 r. o kredycie. Tak naprawdę kredytem konsumenckim można nazwać każdy kredyt gotówkowy, kartę kredytową, pożyczkę pozabankową pod warunkiem, że są one udzielane osobom fizycznym, a nie firmom.
Każda osoba, która decyduje się na zaciągnięcie takiego kredytu ma pewne prawa, których banki muszą przestrzegać. Po pierwsze każdy klient ma prawo do rzetelnego przekazu reklamowego. Instytucja bankowa jest zobowiązana do podawana wyczerpujących informacji na temat zasad udzielania kredytu oraz opłat, jakie będziemy musieli w związku z tym ponosić. Każda reklama powinna zawierać przykład reprezentacyjny, aby móc dobrze zobrazować produkt finansowy. Przekaz powinien zawierać również wysokość RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, inaczej bank może zapłacić duże kary.
Jako klienci powinniśmy również pamiętać o tym, że mamy prawo do uzyskania formularza informacyjnego o kredycie, tak abyśmy mogli przejrzeć wszystkie najważniejsze koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Wszystkie kluczowe informacje zawarte na jednej stronie, mogą pomóc podjąć decyzję. Kolejne prawo, które bank musi respektować, to prawo do bezpłatnego projektu umowy kredytowej. Możemy poprosić o sporządzone umowy, jednak niekoniecznie musimy ją podpisywać. Pamiętajmy, że bank powinien udzielić nam pełnej informacji o kredycie, a doradca, który oferuje nam produkt finansowy ma obowiązek poinformować nas o wszystkich kosztach i zasadach na jakich udzielana jest pożyczka. Jeżeli zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu czy zechcemy nadpłacić raty, aby przyspieszyć całkowitą spłatę zadłużenia również możemy to zrobić, przy czym nie zawsze się to opłaca. Nowością jest prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Chociaż jeszcze kilka lat temu podpisując umowę nie było odwrotu, obecnie możemy zmienić zdanie i to bez żadnych konsekwencji.
Najpopularniejsze ogłoszenia:
– Bankowe kredyty bez zaświadczeń
– Pośrednictwo kredytów hipotecznych
– Doradztwo kredytowe dla firm
– Bezpłatne doradztwo finansowe