Karta za 0 zł darmowa tylko z nazwy. Uwaga na haczyki

Expander kredyt hipoteczny

Choć jeszcze kilkanaście lat temu za użytkowanie konta osobistego należało zapłacić, obecnie większość banków oferuje takie usługi bezpłatnie. 0 złotych za kartę oraz prowadzenie rachunku bankowego to w dzisiejszych czasach standard. Zasady bezpłatnego korzystania z konta są proste, wystarczy w ciągu miesiąca wykonać określoną liczbę transakcji na wskazaną kwotę. Niestety nawet, gdy wydaje nam się, że jesteśmy zwolnieni z opłat, istnieje ryzyko, że zostaniemy nimi obciążeni. Dlaczego?

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływa coraz więcej skarb klientów banków, którzy wykazali, że mimo spełnienia warunków bezpłatnego użytkowania konta bankowego zostali obciążeni kosztami. Problemem okazał się sposób rozliczania transakcji, instytucje bankowe nie uwzględniały dnia dokonania płatności kartą przez klienta, natomiast brały pod uwagę dzień rozliczenia w systemie bankowym. Biorąc pod uwagę, że od momentu dokonania zakupu do chwili zaksięgowania transakcji może minąć nawet kilka dni, rzeczywiście klientom mogło się wydawać, że dopełnili formalności, jednak w rzeczywistości tak nie było. Niestety banki korzystają na niewiedzy swoich klientów, czasami poniekąd wprowadzając w błąd, co jest niedopuszczalne.

UOKiK zdecydował się na przeanalizowanie działalności poszczególnych banków, co ciekawe okazało się, że na 18, aż w 13 dopatrzył się nieprawidłowości. Tylko 5 banków okazało się rzetelnych pod tym względem – BNP Paribas, Alior Bank, Idea Bank i Pekao SA (sprawdź zestawienie kart kredytowych na informacjakredytowa.com). Pod wpływem UOKiK pozostałe banki zdecydowały o zmodyfikowaniu zasad rozliczania transakcji, klienci mogą również liczyć na zwrot kosztów, jakie ponieśli w związku z tym nieporozumieniem. Zadośćuczynienie będą mogli uzyskać użytkownicy banków takich jak: mBank, BOŚ Bank, Bank Pocztowy, Credit Agricole, PKO BP, T-Mobile Usługi Bankowe.

Expander kredyt hipoteczny