Nowa ustawa o kredycie hipotecznym (cz. 1)

Większość z nas marzy o własnych czterech kątach, jednak zazwyczaj nabycie nieruchomości wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Obecnie pozyskanie dodatkowych pieniędzy na zakup nieruchomości jest łatwiejsze i tańsze za sprawą nowej ustawy. Zmiany mają sprawić, że uzyskanie kredytu będzie prostsze oraz bezpieczniejsze, niż miało to miejsce dotychczas.
Kredyty hipoteczne są bardzo ważne dla sektora bankowego, jednak dopiero teraz doczekały się oddzielnej ustawy. Nowe regulacje są wynikiem dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych (dyrektywy MCD), których celem jest wzmocnienie pozycji konsumentów. W ten sposób osoby starające się o kredyt będą w lepszej sytuacji, niż dotychczas.

Rzetelniejsza informacja o kosztach

Dotychczas wiele instytucji bankowych w swoich przekazach reklamowych nie podawało konkretnych informacji dotyczących warunków kredytów; teraz banki będą zobowiązane do informowania o RRSO reprezentatywnego przykładu kredytu oraz o wszystkich opłatach dodatkowych. W ten sposób, szukając kredytu nie będziemy musieli dociekać, jak będą kształtowały się całkowite koszty kredytu. Jeżeli będziemy zainteresowani konkretną ofertą, otrzymamy od banku specjalny formularz informacyjny z opisem kosztów zobowiązania. To bardzo dobre rozwiązanie, które sprawia, że klient może czuć się bezpieczniej i ma pewność, że nie zostanie oszukany.

Koniec ze zmuszaniem do zakupu dodatkowych produktów.

Decydując się na kredyt hipoteczny, dotychczas w wielu przypadkach bank wymagał od nas otworzenia rachunku bankowego, kupna karty kredytowej, polisy na życie albo dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości. Po wejściu w życie nowej ustawy, banki nie będą mogły wymagać od swoich klientów zakupu dodatkowych produktów finansowych, co więcej klient będzie mógł porównać ofertę z dodatkowymi produktami, otrzyma też drugą wersję, która ich nie zawiera. To znacznie ułatwi podjęcie decyzji i skróci czas, jaki będziemy musieli poświęcić na porównywanie poszczególnych ofert.

Pośrednicy będą mówić o swoich zarobkach

Kolejną dobrą zmianą jest to, że korzystając z pomocy eksperta finansowego będziemy informowani o wynagrodzeniu, jakie pośrednik otrzyma za pośredniczenie w zawarciu umowy kredytowej kredytobiorcy z danym bankiem. To dość istotna kwestia, ponieważ do tej pory wielu doradców wykorzystywało swoją pozycję i rekomendowali oferty, które były najkorzystniejsze finansowe, jednak wyłącznie dla nich.

Kredyt hipoteczny to bardzo duże obciążenie finansowe, dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję oraz postarać się wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.